Metsa istutamine
Aitame teid meeleldi kinnistu taasmetsastamisel
Vajate abi metsa istutamise või külvamisega? Lugege lähemalt, kuidas need protsessid toimivad ning võtke meiega ühendust, kui soovite asjakohast nõu.


Metsa istutamine
Lugege lähemalt kuidas toimib metsa istutamine, milliseid puid või seemneid valida ning võtke meiega lisaküsimuste tekkimisel kindlasti ühendust!
Metsa istutamine
Metsa istutamine ning metsamajanduslikud tegevused täidavad ökoloogilisi, majanduslikke ning isegi sotsiaalseid funktsioone. Metsade uuendamine on ka eetilistest aspektidest oluline, kuna uuendusraieid läbiviiv põlvkond kasutab eelmise põlvkonna töövilju, just seepärast on meie kohustus jätta endast tulevastele põlvedele järele väärikas mets.
Metsa istutamise esimene samm on maapinna ettevalmistamine ehk maapinna mineraliseerimine, mille tulemusel on maapinnal noortel puittaimedel toidule ning veele vähem konkurente, mistõttu saavad nad paremini areneda. Paremates oludes (ehk ettevalmistatud maapinnaga kinnistutel) kasvavad puittaimed tihti juba noores eas suuremaks ning on märgatavalt elujõulisemad, millel on juba omaette mitmeid eeliseid, kasvõi nagu taimede lihtsam märkamine hooldust- või ulukitõrjet tehes.
Metsa istutamine on levinud ning just tänu eelmise põlvkonna metsa istutajatele on meil täna niivõrd ilusad metsad. Metsa uuendamise eesmärk on metsade järjepidevuse tagamine just selliselt, et seal kasvaks eelistatud puuliigid, mis sobivad oma kasvukohta säilitades samas liigirohkuse ning mitmekesisuse. Sellisel moel saate tulevikuks metsa, mis on kõrge hektaritagavara- ning tootlikkusega, mis tagab omakorda kvaliteetse metsamaterjali ajaks, mil plaanite oma metsa realiseerida.
Maapinna ettevalmistamine (mineraliseerimine)
Maapinna ettevalmistamine (koristada langilt raidmed ning maapind mineraliseerida) tuleks teostada ca pool aastat ennem istutusperioodi, ehk kui teil on plaanis kevadel metsa istutada, võiksite pinnase mineraliseerida eelneva aasta sügisel või kevadel vahetult pärast maapinna sulamist.
Maapinna ettevalmistamise hind on keskmiselt 150-200€ hektari eest. Hinda võib mõjutada kinnistu asukoht ning küntava maa pindala suurus. Riik toetab maapinna mineraliseerimist toetuste näol kuni ca 100€ / ha.
Kui teil on maapinna ettevalmistamist puudutavaid küsimusi, võtke meiega julgelt ühendust!
Milliseid puid istutatakse?
Eesti looduses tekib ca 90%-le kinnistutest piisavalt mitmesugust lehtpuu-uuendust, mistõttu istutatakse Eestis peamiselt okaspuid. Okaspuude istutamisel ei lähe alati kõik taimed ilusti kasvama – osad neist kuivavad, süüakse ulukite või putukate poolt. Looduslikult tuleb samal ajal puistu juurde erinevaid lehtpuuliik ning nii kasvatataksegi eesti välja levinud segapuistu, kus on enamasti 80% okaspuud ning 20% lehtpuud.
Metsakultiveerimise tähtsaimaks puuliigiks Eestis on kuusk. Mändi kultiveeritakse vähem just ulukite- ning kahjurite riski tõttu. Kaske istutatakse meil väga vähe, kuna enamus kasvukohatüüpe uuenevad ise just looduslikult kasega. Kui teil on selline kinnistu, kus on looduslikult tekkimas kaasik võiksite veenduda, et tegu on just arukase, mitte sookasega.
Valides istutamiseks peapuuliiki, peaks lähtuma just kinnistu kasvukohatüübist, metsa korraldamise juhendi lisas leiate eelistatud puuliigid kasvukohatüüpide lõikes (vaata siit https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1310/8201/8008/KKM_16012009_m2_Lisa15.pdf)
Istikute hankimisel peaksite veenduma et seemnete päritolu ja kvaliteet oleks KKA poolt kontrollitud, sellepärast tuleb istikute või seemnete müüjalt küsida tunnistus, mis tuleb hiljem toetuse taotlemisel esitada Erametsakeskusele. Istutamise peamiseks ja ainsaks miinuseks on sellele kuluv aeg ning fakt, et enamus tööst tuleb teha käsitsi, samuti pole tegu just odavaima tegevusega.
Metsataimede istutamisel tasub teada, et taimed jagunevad peamiselt kaheks tüübiks: suletud juurekarvaga taimed ning paljajuursed taimed. Juurekarvaga, ehk potitaimed on istutamisel vähem kapriissed, mistõttu on nende kasvavamamineku protsent kõrgem. Suletud juurekarvaga taimed eelistavad ettevalmistatud maapinda ja vähemviljakaid muldi.
Metsataimede külvamine
Metsataimede külvamisel on istutamise ees mitmed eelised, kuna külvi on võimalik mehhaniseerida, see on kiirem, odavam ning nö looduslik valik on soodustatud. Külvi soovitame kruusasel või kivisel mullal, kus istutamine ongi isenesest keerulisem. Külvamise miinusteks on suurem seemnekulu ning esimestel aastal tekkiv suurenenud hooldamisvajadus.
Eriti just männi ning kuuse külvamisel on oluline, et eelistaksite kohaliku päritoluga seemet, kuna üldjuhul ei sobi Põhja-Eestis kasvanud seeme Lõuna-Eesti oludesse. Looduses peetakse seemneaasta korduvust kuusel 4-9 ning männil iga 3-5 aasta tagant, kaskedel aga pea igal aastal.
Kuuse ja männi viljad on valmis ning korjamiseks parajad novembri algusest kuni märtsikuuni, samas kui kask variseb juuli lõpuosas. Parim viis männi- ja kuusekäbisid korjata on teha seda raielangilt ning vaadates ka seal olnud puid, et tegu oleks geneetiliselt hea materjaliga (sirge tüvi, ilus võrakuju) – vähemalt 50-aastane ning käbidel, mida korjate ei tohiks olla näha vaiku ega putuk- või seenekahjustusi.
Soovi korral saab kase- ja männiseemneid osta ka RMK-st.
Vajate abi kinnistu taasmetsastamisel?
Aitame teid kõigi metsa istutamise protsessi puudutavate küsimustega, kui võtate meiega ühendust meile helistades, kirjutades või jättes meile oma andmed kasutades allolevat kontaktivormi. Võtame teiega ühendust esimesel võimalusel ning koos leiame lahenduse ka kõige keerukamatele metsandusalastele väljakutsetele.
Selle protsessi käigus tutvustame teile raietööde läbiviimise viise ning erinevaid variante, kuidas raieõiguse võõrandada saate. Kui kõik tingimused sobivad, sõlmime teiega raieõiguse võõrandamise lepingu, olenevalt lepingu tüübist, kas maksame teile summa kohe välja või teostame ennem raietööd ning seejärel maksame teile tasu metsamaterjali koguse alusel.
Raieõiguse müük fikseeritud hinnaga tähendab lihtsamalt öeldes seda, et fikseerime teile makstava hinna tihumeetri kohta raieõiguse võõrandamise lepingus. See omakorda tähendab, et olete kaitstud erinevate muutujate või riskide eest, nagu näiteks metsamaterjali hindade kõikumised või (negatiivsed) üllatused puidu kvaliteedis hetkel, kui see kokkuostu jõuab.
Raieõiguse müümine fikseeritud hinnaga on parem neile, kes ei soovi riske võtta ning metsaomanikele, kes pole ilmtingimata metsandusalaste terminite või spetsiifikatega kursis. See on kindla peale minek, kus saate selle, milles lepingu sõlmimise hetkel kokku lepime.
Alustame koostööd!
Vajate abi metsa istutamisel, metsakava koostamisel või soovite müüa raieõigust oma metsakinnistul? Võtke meiega ühendust!